Поради бомбашки закани во Москва евакуирани околу 5.000 лица

Руските власти денеска евакуира околу 5.000 лица од 10 објекти во Москва, поради добиени закани преку електронска пошта дека во нив се поставени бомби.

– На 10 адреси примени се анонимни пораки за закани со бомби – соопшти претставник на руската полиција.

Според него, меѓу евакуираните објекти се и седиштето на Руското радио и трговскиот центар „Центер-Т“.

Специјални полициски тимови веќе завршиле со проверките на некои од евакуираните објекти, но не пронашле никакви експлозивни направи.

Ова е втора серија бомбашки закана во Москва во последниве два дена, откако синоќа беа упатени лажни предупредувања за поставени експлозивни направи на две железнички станици и два центри за притвор.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close