Почнува Минхенската безбедносна конференција

Во германскиот град Минхен денеска почнува тридневната Минхенска безбедносна конференција на која е најаавено учество на околу 40 шефови на држави или влади, речиси 100 министри и поголем број експерти од сферата на безбедноста и одбраната.

Предвидено е на собирот да говорот околу 100 високи претставници од целиот свет, кои ќе се осврнат на актуелните кризи и безбедносните и политичките предизвици во глобални рамки.

На Конференцијата ќе учествува бројна германска делегација, предводена од канцеларката Ангела Меркел, во чии состав ќе бидат министрите за надворешни работи Хајко Мас, за одбрана Урсула фон дер Лајен, за економија Петер Алтмаер и за финансии Олаф Шолц, како и 45 пратеници во Бундестагот.

Најбројна делегација на собирот ќе имаат САД и во неа ќе бидат вклучени потпретседателот Мајк Пенс, претседателот на Претставничкиот дом, Ненси Пелоси и голем број сенатаори и конгресмени.

Меѓу учесниците на форумот се и високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини, генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, како и првите луѓе на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Светската банка, Кристин Лагард и Кристалина Георгиева.

Македонската делегација на собирот ќе ја предводи премиерот Зоран Заев, кому утре, заедно со шефот на грчката Влада, Алиексис Ципрас, ќе им биде врачена наградата „Евалд фон Клајст“ за склучувањето на Договорот од Преспа.

На дневниот ред на Конференцијата главни теми ќе бидат последиците од новата ера на натпревар меѓу големите сили, контролата на вооружувањето и соработката во одбранбената политика.

Во извештајот на Минхенската безбедносна конференција, објавен во пререт на одржувањето на собирот, насловен „Големата сложувалка: кој ќе посегне по парчињата“, се наведува дека светот се соочува не само со низа кризи, туку и со системска трансформација на меѓународните односи, па затоа голема непознаница е каков ќе биде новиот светски поредок.

Според авторите на извештајот, станува очигледно дека настапува нова ера на натпревар помеѓу „големите сили“ САД, Кина и Русија и либералните демократии, како Франција, Германија, Велика Британија, Канада и Јапонија.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Close