Мицотакис ги ограничува негативните последици од Преспа, за властите во земјава Грција ќе го почитува Договорот

Ограничувањето на негативните последици на Договорот од Преспа е еден од седумте итни приоритети на Владата на новиот грчки премиер Кирјакос Мицотакис во однос на работата на Министерството за надворешни работи.

Без повеќе детали изнесени во јавноста што значи тоа ограничување, вчера на првата владина седница новиот шеф на дипломатијата Никос Дендиас доби коверт, во кој освен овој имаше и шест други приоритети за неговото Министерство, меѓу кои и евроинтеграцијата на Западен Балкан.

Лидерот на Нова демократија, кој победи на предвремените парламентарни избори во Грција, во текот на кампањата отворено говореше против Договорот, означувајќи го како штетен за Грција, дури и даде изјава дека 75 пати ќе ја блокира соседната земја во текот на преговорите со Унијата, но по победата ја потсмири реториката во однос на договореното со Северна Македонија.

Новиот шеф на дипломатијата пред полагањето на свечената заклетва во претседателската палата во Атина завчера не сакаше да коментира прашања од надворешната политика, но заменик- министер за внатрешни работи надлежен за Македонија и Тракија, Теодорос Караоглу го спомена Договорот од Преспа и повторно го актуелизираше ветото.

– Договорот е нешто што, особено нас во Македонија нѐ има повредено многу. Тоа е отворено прашање. Она што го имаме кажано како Нова демократија, а Кирјакос Мицотакис го разјасни, е дека тоа е национално прашање кое што нѐ засега, нѐ интересира и дека ќе го искористиме единственото оружје што го имаме во раце, а ова оружје е интеграцијата на државичката во Европската унија и ветото, за да постигнеме колку можеме повеќе промени во овој национално неприфатлив договор, рече Караоглу.

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и главниот технички преговарач со ЕУ Бојан Маричиќ вчера во Владата ги брифираа новинарите дека е утврдена преговарачката структура и оти очекуваат земјата да стартува со преговорите во октомври.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close