Деактивирана бомбата од Втората светска војна во Франкфурт

Американската бомба од Втората светска војна што беше откриена недалеку од седиштето на Европската централна банка во Франкфурт е деактивирана.

Процедурата траела два часа. Поради деактивирање на бомбата, тешка 500 килограми, од своите живеалишта беа евакуирани 16.500 луѓе.

Бомбата била пронајдена минатиот месец при изведување градежни работи.

По повеќе од 70 години од крајот на војната, низ Германија сè уште се откриваат неексплодирани бомби.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close