Судот во Будимпешта не ја одобри екстрадицијата на Груевски

Урганскиот суд одлучи Груевски да остане азилант во земјата и да не биде екстрадиран во Македонија. Рочиштето е се уште во тек, а според последните информации, судот кажал дека условите за екстрадиција не се валидни.

Неофицијално Груевски веќе не е се лисици на рацете и се очекува набрзо да го напушти судот.

Ова значи дека Груевски нема да биде вратен во Македонија за да ја одлежи двегодишната затворска казна која судот му ја изрече за случајот „Тенк“, ниту пак, за процесот поврзан со крвавите инциденти во Собранието на 27 април, каде тој се сомничи дека е еден од организаторите.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close