Бројот на жртвите во Истанбул се искачи на 21 лице

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека треба да се научат лекциите од рушењето на станбената зграда во Исанбул во која загинаа 21 лице. “Постојат многу лекции што треба да ги научиме”, изјави Ердоган вчера. Министерот за внатрешни работи на Турција Сулејман Сојлу вчера на прес-конференција соопшти дека 21 лице го загубија животот а 14 […]

The post Бројот на жртвите во Истанбул се искачи на 21 лице appeared first on Скопје1.мк.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека треба да се научат лекциите од рушењето на станбената зграда во Исанбул во која загинаа 21 лице.

“Постојат многу лекции што треба да ги научиме”, изјави Ердоган вчера.

Министерот за внатрешни работи на Турција Сулејман Сојлу вчера на прес-конференција соопшти дека 21 лице го загубија животот а 14 се повредени.

Според него, со паѓањето на зградата имало 35 лица. Министерот порача дека виновникот за инцидентот ќе биде повикан на одговорност.

Министерот за животна средина и урбанизам Мурат Курум синоќа изјави дека десет згради во околината се евакуирани.

Претходно, министерот за здравство, Фаретин Коша, објави дека 13 лица се во болница, од кои две се во лоша состојба. Министерот лично ги посети жртвите.

Станбената зграда во областа Картал во Истанбул се распадна на 6-ти февруари . Точните причини за ова се уште не се познати. Според прелиминарната истрага, сиромашен бетон и нестандардни градежни материјали биле искористени за изградба на блокот. Претходно, имаше извештаи дека три ката се изградени незаконски.

The post Бројот на жртвите во Истанбул се искачи на 21 лице appeared first on Скопје1.мк.

Close