Според Ryanair: 9 дестинации кои тие ви ги препорачуваат за ова лето

Сите оние кои не се љубители на зимата, со нетрпение чекаат да дојде летото и високите температури. За сите вас, успеавме да пронајдеме 9 дестинации за ова лето кои ги препорачува ниско буџетната авиокомпанија Ryanair.

Плитвички езера, Хрватска

Шеснаесетте неверојатни прекрасни езера се истураат во едни со други преку мрежа каскадни водопади над варовничкиот бран, опкружена со милји и милји од убави пошумени предели. Ќе стигнете таму за помалку од два часа од Риека или Задар, и најверојатно нема да сакате да заминете.

Сината дупка, Гозо Малта

Дали е ова најубавиот базен во Европа? Не само што можете да скокнете во сини води на Медитеранот, туку ќе прескокнете во природен, заштитен базен создаден од потопена подводна пештера.

Cinque Terre

Петте рибарски села на Cinque Terre се како нешто директно од бајка. Тоа е за како романтично како место може да се добие, и тоа доаѓа во комплет со неверојатна италијанска храна … победа.

Форментера

Форментера е најмалиот балеарски остров. Единствениот начин да се стигне таму е со брод од Ибица. Тоа е вистински мал рај, и акцентот на заштитата на животната средина тука значи дека веројатно ќе остане на тој начин.

Оја, Санторини

Дел од островите Киклади во Грција, Санторини е како мало небо на земјата. Селото Оја е едно од најпознатите места на островот, благодарение на локацијата на пештерата и белите куќи кои се изградени таму.

Тролтунга, Норвешка

Тоа е кратко патување од Осло, но штом ќе стигнете до Одда на западниот брег на Норвешка, можете да се качите на крстарењето од својот живот. Потребно е помеѓу 10 и 12 часа, ќе се искачите околу 900 метри, а адреналинот ќе го почуствувате на крајот, но исплатата е подобра отколку што некогаш може да се замисли.

Котор, Црна Гора

Летајте до Подгорица и тргнете кон Котор, каде што има под два часа возење. Кога ќе стигнете таму, одете на крстарење околу Которскиот залив. Ќе се чувствувате како да сте во Господарот на прстените – масивни наметнувачки планини ќе ве опкружуваат на секоја страна додека крстарете по вода која е доста чиста.

Карпите на Мохер

Клисурите на Мохер се толку страшни колку што се убави – застрашувачки црни и апсолутно масивни (тие достигнуваат над 200 метри во некои точки), тие доминираат околу границата на крајбрежјето на округот Клер.

Плаза Ла Пелоса, Сардинија

Бели песоци и тиркизно сина вода. Една од најзападните плажи на Сардинија, Ла Пелоса се наоѓа на околу 2 километри од пристаништето Стинтино, во Капо Фалконе, во близина на Алгеро. Тоа е популарна нуркачка област, со два нуркачки центри во близина, нудејќи екскурзии во областа Капо Фалконе.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close