Breaking News

Blog

 • НАЈНОВА ВЕСТ: ОДЛОЖЕНО УРИВАЊЕТО НА ''МОСТОТ НА ЖЕЛБИТЕ''

  НАЈНОВА ВЕСТ: ОДЛОЖЕНО УРИВАЊЕТО НА ”МОСТОТ НА ЖЕЛБИТЕ”

  Уривањето на т.н. Мост на желбите кое Инспекторатот го најави за денес се одложи за нареден период, најверојатно за септември, по завршувањето на летната сезона. Граѓани од стариот град велат дека јасно им е дека мостот е дивоградба и дека треба да се урне, но се задоволни од тоа што истиот ќе ...

  Continue Reading...
 • ВИДЕО: БАКРАЧЕСКИ ГО СНИМИ ЧЕТВРТИОТ ДОЖД ЗА ДВА ЧАСА ВО ТРПЕЈЦА

  ВИДЕО: БАКРАЧЕСКИ ГО СНИМИ ЧЕТВРТИОТ ДОЖД ЗА ДВА ЧАСА ВО ТРПЕЈЦА

  Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески вчера беше во посета на познатото крајезерско село Трпејца каде иако од населението беше топло пречекан, за време на неговиот двочасовен престој времето не го послужи па ”истури” дожд точно четири пати. Сезоната во Охрид годинава како да не ...

  Continue Reading...
 • БАКЕТРИЈАТА ЛИСТЕРИЈА ДИЈАГНОСТИЦИРАНА И КАЈ ЕДНО ЛИЦЕ ОД ОХРИД

  БАКЕТРИЈАТА ЛИСТЕРИЈА ДИЈАГНОСТИЦИРАНА И КАЈ ЕДНО ЛИЦЕ ОД ОХРИД

  Едно лице од Охрид заболело од менинго анцефалитис – јави порталот Здравство24 . Повозрасно лице кај кого лабораториски е потврдено присуство на бактеријата листерија и со дијагноза менинго енцефалитис и е во критична здравствена состојба на Клиниката за инфективни болести – Скопје, ...

  Continue Reading...
 • ЌЕ СЕ УРИВА ДИВОИЗГРАДЕНИОТ ''МОСТОТ НА ЖЕЛБИТЕ'' ? !

  ЌЕ СЕ УРИВА ДИВОИЗГРАДЕНИОТ ”МОСТОТ НА ЖЕЛБИТЕ” ? !

  Иако сеуште од институциите не е официјално потврдено за денес е закажано уривање на така наречениот Мост на желбите кој ги спојува населбите Канео и Сараиште во стариот дел на Охрид. Велија Рамкоски во обиколка на мостот и плажата Потпеш. Архивска фотографија од окомври 2009 година. Овој ...

  Continue Reading...
 • СО КАЈЧЕ ПО ЕЗЕРО ВЕЧЕРНА ПРОМЕНАДА ВО ТРПЕЈЦА

  СО КАЈЧЕ ПО ЕЗЕРО ВЕЧЕРНА ПРОМЕНАДА ВО ТРПЕЈЦА

    Третиот ден од Културно – забавното лето НА ЗАЈДИСОНЦЕ во Трпејца беше заокржен со прикажувањето на документарецот ВЛАК – во Трпејца . Всушност тоа беше видео снимка од архивата на семејството Кондовски денес преработена од Филип и Хилнда Кондовски. Документоарецот разбуди ...

  Continue Reading...
 • ЦЕЦА ЌЕ ПЕЕ НА ПРВИ АВГУСТ

  ЦЕЦА ЌЕ ПЕЕ НА ПРВИ АВГУСТ

  Најдено е соломонско решение за реакциите што можеа да се слушнат во дел од јавноста – Цеца наместо на Втори август во Охрид ќе пее ден порано. Градоначалникот Никола Бакрачески днес во Трпејца на новинарско прашање го одгвори следново: - Локалната самоуправа не е организатор на концертот ...

  Continue Reading...
 • ИЛИЈА АРНАУДОСКИ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МЛАДИНАТА НА ВМРО ДПМНЕ ВО ОХРИД

  ИЛИЈА АРНАУДОСКИ НОВ ПРЕТСЕДАТЕЛ НА МЛАДИНАТА НА ВМРО ДПМНЕ ВО ОХРИД

  Илија Арнаудоски е нов претседател на Унија на млади сили на ВМРО ДПМНЕ Охрид.  Aрнаудоски кој е и актуелен координатор на советничката група на ВМРО ДПМНЕ во Советот на општината Охрид на оваа функција доаѓа на местото на Сашо Донев кој последните години мошне успешно го водеше подмладокот на ...

  Continue Reading...
 • ТРПЕЈЦА Е НА ДОБАР ПАТ ДА ДОБИЕ ПРЕЧИСТИТЕЛНА СТАНИЦА И СОВРЕМЕН ПАРКИНГ

  ТРПЕЈЦА Е НА ДОБАР ПАТ ДА ДОБИЕ ПРЕЧИСТИТЕЛНА СТАНИЦА И СОВРЕМЕН ПАРКИНГ

      Градоначалникот на Охрид Никола Бакрачески денеска престојуваше во Трпејца . По средбата со претставниците на Месната заедница и Црковниот одбор тој ги соопшти приоритетните активности кои ќе допринесат за подобар живот на жителите од Трпејца и развојот на ова населено место во ...

  Continue Reading...
 • МЕПСО БАРА ИНВЕСТИТОР ЗА СКИ -ЦЕНТАР НА ГАЛИЧИЦА

  МЕПСО БАРА ИНВЕСТИТОР ЗА СКИ -ЦЕНТАР НА ГАЛИЧИЦА

    АД МЕПСО објави покана со која бара реномирана компанија која ќе инвестира во развојот и изградбата на ски-центар и одмаралишта на „Галичица“ и ќе стопанисува со нив. За оваа намена веќе се изработени Физибилити студија и мастер-план. Во поканата, МЕПСО образложува дека проектот за ...

  Continue Reading...
 • ЗАВРШИ КОНКУРСОТ ЗА КУС РАСКАЗ „ЖИВКО ЧИНГО “

  ЗАВРШИ КОНКУРСОТ ЗА КУС РАСКАЗ „ЖИВКО ЧИНГО “

    Вкупно 59 раскази влегуваат во трка за наградата од 30.000 денари што Општина Охрид ја доделува за најдобар расказ а по повод традиционалната културна манифестација,“Вечер на Живко Чинго“.Синоќа истече рокот за пријавување а заинтересираните на адреса на Општина Охрид со назнака “ за ...

  Continue Reading...